poniedziałek, 11 listopada 2013

Rozwój zmysłu wzroku

Materiał sensoryczny  odgrywa kluczową rolę w późniejszych etapach życia dziecka.

Dziecko uczy się dzięki zmysłom. Dużo łatwiej jest mu coś dotknąć i zrozumieć niż tylko zobaczyć na zdjęciu. Gdy ma przedmiot w swoich dłoniach  może eksploatować go wąchając, dotykając, widząc z każdej strony, a nawet ma możliwość jego posmakowania...

Takich doświadczeń potrzebuje dziecko, by jego rozwój przebiegał prawidłowo.

Oczywiście nie chodzi o to, abyśmy teraz szukali wszystkiego co jest na zdjęciu, aby dziecko mogło tego doświadczyć, ale warto zaczynać od konkretów wszędzie tam gdzie możemy.

Materiał sensoryczny Montessori (tak jak wszystkie materiały) ma konkretny cel i powinno się jasno wyizolować trudność. Jeśli chcemy, aby pracował wzrok to szukamy pomocy nastawionej przede wszystkim na rozwój zmysłu wzroku, gdzie to oczy będą kontrolą błędu.

Poniżej dwa zdjęcia, gdzie chłopiec szuka jednego z pośród 9 obrazków, który różni się od pozostałych czasami tylko drobnym szczegółem.

Na drugim zdjęciu wszystkie biedronki zwrócone są w lewo a jedna w prawo. Chłopiec popełnia błąd... Możemy próbować go nakierować, ale pamiętajmy, że to jego wzrok jest kontrolą błędu i fakt, że mu powiemy, że ta jest taka sama jak pozostałych siedem nie sprawi, że on to zobaczy. Prawdopodobnie jego wzrok jeszcze nie jest w stanie zobaczyć tak małej różnicy.Taka pomoc dla mniejszego dziecka powinna zawierać 4 obrazki, każdy na oddzielnej kartce. Zasłania się ten, który różni się od pozostałych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz