poniedziałek, 11 listopada 2013

Nożyczki w dłoń :)

Wielu rodziców zadaje pytania dotyczące nożyczek często bojąc się o bezpieczeństwo dziecka i odwlekając w czasie moment, gdy dziecko otrzyma nożyczki po raz pierwszy...
Najczęściej pierwsze cięcia wykonuje 3-latek, jednak trzeba mieć na względzie indywidualny rozwój dziecka. Często zdarza się, że faza wrażliwa na cięcie nożyczkami rozpoczyna się, gdy dziecko ma ok. 2,5 roku i wtedy też warto dziecku takie nożyczki (prawdziwe, metalowe z zaokrąglonymi końcami) dać.

Na początku prezentujemy dziecku właściwe trzymanie nożyczek i dajemy pudełko wypełnione gazetami, aby dziecko doskonaliło odpowiedni chwyt i płynność cięcia.

Najlepsze są nożyczki, które mają jeden otwór większy tak, aby weszły do niego dwa palce (odpowiednie nożyczki na zdjęciu na samym dole postu). Warto także jasno pokazać dziecku jak wkładamy palce i jak otwiera i zamyka się nożyczki. Czynność prawidłowego korzystania z nożyczek na początku powinna odbywać się na stole, aby dziecko miało jasną instrukcję.
Należy powiedzieć, że nożyczki służą do cięcia papieru i pokazać ich ostrą część.

Aby doskonalić precyzję cięcia, można przygotować dziecku na paskach papieru, o 3 centymetrowej szerokości narysowane mazakiem kreski, gdy dojdzie do wprawy można spróbować z papierem w paski poprzeczne, fale, a później np. kartki ze spiralami.

Tutaj zamieszczam plik z liniami znaleziony gdzieś w zbiorach internetowych z zaznaczeniem stopniowania trudności, a niżej oczywiście zdjęcie pracujących rączek dziecka z nożyczkami (możecie żałować, że nie widzicie tego skupienia uwagi i wystawionych języków), ale ten kto ma swoje dzieci z pewnością wie jak bardzo praca z nożyczkami pomaga w rozwoju koncentracji.
A poniżej jeszcze zdjęcie pomocy i opis.                    
Pomoc leży na półce, dziecko wybiera sobie paski do cięcia, które ścina do pojemnika, a później wkłada do koperty, którą zabiera do domu. Inną opcją jest przyklejenie ścinków na kartkę.
Pamiętajmy, że zależy nam, aby dziecko osiągnęło sukces, dlatego tak ważne jest stopniowanie trudności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz